Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Вперше в історії науковці розгадали таємницю формування планет у ранньому Всесвіті
Астрономи виявили, що протопланетні диски, які оточували молоді зірки в ранньому Всесвіті, могли існувати значно довше, ніж передбачали попередні наукові моделі. Це відкриття стало можливим завдяки спостереженням телескопа «Джеймс Вебб» за зоряним скупченням NGC 346 у Малій Магеллановій Хмарі. Ця галактика, яка має низький вміст важких елементів, нагадує умови, характерні для перших епох Всесвіту.
Дослідники встановили, що навіть через 20−30 мільйонів років після народження зірки можуть зберігати протопланетні диски. Це суперечить теоретичним моделям, які прогнозували зникнення таких дисків вже через 2−3 мільйони років. Низький вміст важких елементів, які впливають на зоряні вітри, і формування масивних газових хмар можуть бути ключовими факторами, що дозволяють дискам існувати довше.
Дослідження також допомагає пояснити загадкові дані, отримані понад 20 років тому телескопом «Габбл». Тоді було зафіксовано велику планету біля дуже старої зірки, що породило запитання, як такі об'єкти могли сформуватися в ранньому Всесвіті.
Результати свідчать про необхідність перегляду моделей формування планет і зоряних систем, наголошують вчені. За словами Гвідо Де Марчі з Європейського центру космічних досліджень і технологій, нові дані дозволяють отримати цілісніше розуміння еволюції Всесвіту.