Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Астрономи зафіксували потужний космічний вибух, що створив найменшу чорну діру у Всесвіті
Астрономи виявили у космосі зіткнення двох нейтронних зірок, яке призвело до утворення найменшої чорної діри, відомої науці, та створення цінних металів, таких як золото, срібло та уран.
Команда дослідників зняла процес зіткнення, яке відбулося 130 мільйонів світлових років від Землі в галактиці NGC 4993, за допомогою різних інструментів, зокрема космічного телескопа «Габбл».
За словами вчених, такі знімки можуть надати уявлення про «минуле, сьогодення і майбутнє» злиття таких щільних мертвих зірок і розкрити походження елементів, важчих за залізо, які неможливо створити навіть у наймасивніших зірках.
Зіткнення нейтронних зірок викликає потужний спалах світла, відомий як «кілонова». Розширюючись майже зі швидкістю світла, кілонова освітлює навколишній простір світлом, яскравість якого дорівнює сотням мільйонів сонць.
Команда вчених під керівництвом дослідників з Cosmic DAWN Center при Інституті Нільса Бора вивчала таємниці кілонов, досліджуючи фізичні процеси, які виникають під час цих вибухів.«Ми можемо бачити момент, коли атомні ядра з'єднуються з електронами після спалаху. Вперше ми бачимо утворення атомів, можемо вимірювати температуру речовини й спостерігати за мікрофізичними процесами цього віддаленого вибуху», — розповів член команди Расмус Дамґард.
Повідомляється. що нейтронні зірки народжуються після того, як масивні зірки, що принаймні вісім разів перевищують масу Сонця, вичерпують своє ядерне паливо. Їхні зовнішні шари вибухають як наднові, залишаючи за собою неймовірно щільні залишки. У деяких випадках дві нейтронні зірки залишаються в одній системі, орбітуючи одна навколо одної, доки гравітаційне тяжіння не об'єднає їх в одному колосальному зіткненні.
За словами дослідників, під час такого зіткнення відбувається розпилення багатої на нейтрони речовини з температурою в мільярди градусів, що створює умови, подібні до перших секунд після Великого вибуху. Частинки об'єднуються, створюючи нові важкі елементи, які астрономи спостерігають у світлі кілонови.Завдяки поєднанню вимірювань телескопів з Австралії, Південної Африки та «Габбла» вчені змогли простежити за розвитком подій з неймовірною точністю.
Раніше, японські астрономи з Національної астрономічної обсерваторії (NAOJ) заявили, що відоме зображення надмасивної чорної діри в центрі Чумацького Шляху може бути неточним.
Нагадаємо, що науковці з Кіпру та Гаваїв провели дослідження одного з найдавніших відомих квазарів — COS-87 259, світло від якого подорожувало до Землі близько 13 мільярдів років.