Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Китайські вчені створили машину, яка перетворює думки на мовлення
Дослідники з Китаю створили машину для читання думок. Вона може перетворювати мисленнєвий процес на розмовний мандариновий діалект — офіційну мову КНР і Тайваню.
Щоби досягти цього, команда науковців використовувала метод електрокортикографії (ЕКоГ) — типу електрофізіологічного моніторингу, який записує сигнали мозку безпосередньо з його поверхні.
Дослідники імплантували електроди у мозок п’ятьох пацієнтів, які перенесли операцію з видалення пухлини, і попросили їх вимовити один із восьми складів з різними тонами. Імплантати-електроди записували мозкову активність людей, а машина згодом її розшифровувала завдяки своїй здатності одночасно вибирати як основний склад, так і тон сигналів мозку.
За словами вчених, їхнє дослідження може допомогти китайськомовним пацієнтам із комунікативними розладами. Його також можна використовувати для підвищення ефективності технології інтерфейсу «мозок-комп'ютер».
«Більш ранні дослідження досягли рівня генерації мови з сигналів мозку (синтез мови) для нетональних мов, таких як англійська та японська. Однак тональні мови, такі як мандаринова, створюють унікальні проблеми для експериментів», — зазначають дослідники. Два мільярди людей розмовляють тональними мовами, а це понад 60% від усіх мов, якими розмовляють у світі.
Мандаринська, як й інші тональні мови, використовує зміну висоти тону складів для передачі різних значень. Так, наприклад, 1 склад мандаринської мови може означати 4 різних слова — усе залежно від тону, який використає людина.
Раніше ми розповідали про японських дослідників, які розробили прототип додатка для смартфона, що діагностує хворобу Альцгеймера. Порушення мови — рання ознака дегенеративного захворювання, тож аналізуючи симптоми за допомогою застосунку, можна швидко поставити діагноз і попередити регрес.
Вчені з Техаського університету в Остіні також розробили пристрій, який може «читати» думки на основі мозкової активності людини. Декодер думок навчили на основі даних МРТ двох учасників, яких попросили прослуховувати записи подкастів або уявити, що вони розповідають історію. Розшифровувач робив короткі здогади про думки кожного випробовуваного, а потім ранжував їх за тим, наскільки сильно вони відповідали мозковій активності людини.